Jak duże mogą być okna drewniane i czy warto stosować duże okna?

W najnowszych wydaniach magazynów: Świat Rezydencji (maj) oraz numerze specjalnym Muratora Nowe okna i drzwi, w ramach promocji stolarki POZBUD ukaże się tekst poruszający temat racjonalnego stosowania dużych przeszkleń.
 

Poniżej zamieszczamy treść artykułu. Więcej informacji i fachowych porad w zakresie stolarki udzielą Wam pracownicy naszych salonów i przedstawiciele na terenie całego kraju. Zachęcamy również do wizyty na naszym blogu, gdzie znajdziecie sporo informacji i ciekawostek dotyczących okien i drzwi drewnianych.
 

Treść artykułu:
 

"Jak duże może być okno drewniane i czy warto stosować wielkie przeszklenia w domu?

Duże okna są modne, wyglądają nowocześnie i stylowo, szczególnie te wykonane z drewna.
 

W tym roku wyprodukowano w POZBUD jedne z największych okien drewnianych w historii firmy. Poszczególne zabudowy okienne miały kilkanaście metrów szerokości, a pojedyncze tafle szkła dochodziły do rozmiarów 5,5 m szerokości i 3 m wysokości. Taki dwukomorowy pakiet szklany o Ug = 0,5 ważył 827 kg. Okna pojechały do Aspen w USA gdzie zima potrafi pokazać swoje mroźne oblicze.
 

Czy to rozsądne stosować tak duże okna w chłodnym klimacie? Bez odrobiny szaleństwa i rozmachu nie mielibyśmy wielu wspaniałych projektów. Nasze marzenia o jasnych, otwartych na otoczenie pomieszczeniach można uczynić całkiem racjonalnymi. Wystarczy dobry projekt, właściwy materiał na okna i sprawdzony producent oraz odpowiedni montaż okien.
 

Przez dobry projekt należy rozumieć m.in. taki, który uwzględnia otoczenie, oczekiwania mieszkańców, jest wygodny i jednocześnie możliwie energooszczędny. Ostatni parametr jest uzasadniony zarówno ekonomicznie, jak i etycznie. W takim projekcie można uzyskać nieco ciepła ze słońca stosując duże przeszklenia od strony południowej i ograniczyć okna na elewacjach północnych. Jeśli działka na to nie pozwala, warto uwzględnić od północy możliwie dużo pomieszczeń tzw. buforowych, w których nieco niższa temperatura nie będzie problemem np. wiatrołap, skrytka, pom. gospodarcze, garderoba czy rzadziej używany pokój gościnny/gabinet. Południowe przeszklenia warto schować pod głębszym okapem, który osłoni przed słońcem latem, a przy okazji zmniejszy częstotliwość mycia szyb. Warto te sprawy omówić z architektem.
 

Idealnym materiałem na duże okna jest drewno. Klejone warstwowo jest sztywne, wytrzymałe i odporne na zmiany temperatury. Jest przy tym naturalnie piękne i pozwala na ciekawe zabiegi stylistyczne. Można je pokryć lakierami transparentnymi, podkreślającymi usłojenie, lub kryjącymi, które zapewniają bardziej jednolitą kolorystykę. Drewniana rama wewnątrz pomieszczenia jest niczym dodatkowy mebel. Może sąsiadować z betonem i szkłem, podkreślać skandynawską prostotę czy tonować ozdobne wnętrza.
 

Jeśli okna drewniane zostaną wyprodukowane przez doświadczonego producenta, z użyciem zaawansowanych maszyn np. do równomiernego nakładania powłok lakierniczych, możemy liczyć na ich wielką trwałość. Na konstrukcję okien z drewna i aluminium POZBUD oferuje 30 lat gwarancji.
 

Prawidłowy montaż dużych przeszkleń to wyzwanie. W domach wentylowanych mechanicznie z rekuperacją, ważna jest szczelność osadzenia okien oraz uzyskanie możliwie dobrych parametrów cieplnych miejsca połączenia okna z murem. Warto wybrać doświadczonych montażystów współpracujących z producentem, aby maksymalnie wykorzystać doskonałe parametry okien i docenić ich wysoką jakość."