oknonet.pl: Wywiad z Romanem Andrzejakiem

Wywiad ukazał się na serwisie oknonet.pl
 
POZBUD z Wielkopolski, to lider (wg Raport Lista 1000) w dziedzinie produkcji okien i drzwi z drewna w swoim regionie (pierwsza dziesiątka w Polsce). O firmie opowiada Roman Andrzejak, wiceprezes.
 
Jaka jest historia firmy „POZBUD” ?
Korzenie naszej firmy sięgają 1975 roku, wtedy to nasz ojciec - Ryszard Andrzejak otworzył mały zakład stolarski, a w 1983 roku mój brat Tadeusz dołączył do ojca. Brat zaczął zatrudniać coraz więcej osób i rozwijać firmę na tyle, na ile to było możliwe w czasach przed transformacją. Ja zacząłem z nimi współpracować w 1990. Marzeniem naszego ojca było to, by każdy z jego synów miał własny zakład stolarski i tak to się stało.
 
Droga od małego warsztatu stolarskiego do prężnej firmy giełdowej przebiegała w iście amerykańskim stylu. Czy może Pan o tym opowiedzieć czytelnikom naszego portalu?
W 1994 roku doszliśmy z bratem do wniosku, że połączymy naszej siły i zaczęliśmy pracować razem. W 1995 zakupiliśmy roku centrum obróbcze Unicontrol 10 firmy Weinig - to udoskonaliło naszą produkcję, zaczęliśmy także stosować okucia obwiedniowe w oknach drewnianych. 
 
Początkowo mieliśmy zakład 1000 m2 w Złotnikach, w 2002 roku zakupiliśmy zakład w Luboniu i przekształciliśmy go w spółkę, w której brat został Prezesem a ja Wiceprezesem.
 
 
Z punktu widzenia założeń które poczyniliście jako właściciele firmy, jaką Pan zajmuje się częścią?
Ja jestem odpowiedzialny w firmie za sprzedaż i dział księgowo-finansowy, a brat jest odpowiedzialny za produkcję. Dobrze uzupełniamy się charakterami.
 
Wejście na Giełdę dało firmie impuls rozwojowy, jak do tego doszło?
W 2001 roku postanowiliśmy przekształcić się w spółkę akcyjną. W 2005 roku w branży stolarki drewnianej pojawiły się pierwsze linie zintegrowane do produkcji stolarki otworowej, firmą która zapoczątkowała takie rozwiązanie była firma WEINIG. Chcieliśmy rozpocząć produkcję na takiej linii, ale w tamtym okresie nie było nas na to stać, dlatego też zaczęliśmy szukać nowych źródeł finansowania. Postanowiliśmy upublicznić naszą spółkę i pozyskać pieniądze z rynku kapitałowego. W 2007 roku powstał prospekt emisyjny, który został zatwierdzony w marcu 2008 roku. Przy pierwszej emisji akcji udało nam się uzyskać 13,5 miliona złotych przychodu. W tym roku przeprowadziliśmy drugą emisję akcji, pozyskaliśmy również dotacje unijne.
 
Pierwotnie mieliśmy w planach budowanie nowego zakładu, ale wygraliśmy przetarg na tereny i hale po Obornickiej Fabryce Mebli, dzięki czemu zaoszczędziliśmy mnóstwo czasu i zakupiliśmy piękny obiekt. Po odremontowaniu hal fabrycznych mogliśmy rozpocząć produkcję. 
 
Czy, będąc spółką giełdową, nie obawiacie się Państwo stopniowej utraty kontroli nad firmą przez rodzinę Andrzejaków?
Uważamy że przy takiej specyfice firmy jak nasza, nie grozi nam to. 
 
Obecnie posiadamy 50% udziałów firmy, jesteśmy nie tylko głównymi akcjonariuszami, ale również Zarządem spółki. Spółka ma na dzień dzisiejszy 100 milionów kapitału, więc łatwo sobie przeliczyć, że 50% to jest 50 milionów złotych – wśród naszej konkurencji nie widzimy kogokolwiek, kto dysponowałby takimi pieniędzmi.
 
Jaki jest rząd produkcji, jeśli chodzi o okna ?
Na dzień dzisiejszy produkujemy między 3 a 4 tysiące m² stolarki miesięcznie, myślę że w sumie może to być nawet do 50 tysięcy m² rocznie. 
 
Nasza spółka zajmuje się również rewitalizacją kamienic zabytkowych i renowacją stolarki, więc trudno jest wymiernie określić ilość metrów.
 
Czy Państwa firma zajmuje się renowacją stolarki tylko w regionie, czy są to działania ogólnopolskie? 
Zamówienia realizujemy w różnych miejscach Polski m.in. we Wrocławiu, Toruniu, i Łodzi. Obecnie np. realizujemy projekt w Archidiecezji Kaliskiej w budownictwie sakralnym.
 
Stolarka drewniana traci rynek (w 2000 roku ponad 50%, w roku ubiegłym niespełna 20% rynku Stolarki) Pana zdaniem dlaczego tak się dzieje?
Moim zdaniem to jedną z przyczyn jest cena, bo stolarka PCV jest zdecydowanie tańsza, różnica w cenie sięga nawet 30-40%. 
 
Jednak trzeba też wziąć pod uwagę to, że zaostrzają się wymagania, jeżeli chodzi o normy przenikania ciepła, klienci poszukują coraz lepszych produktów, więc nasza stolarka ma dobre perspektywy. 
 
Czy konsolidacja branży jest konieczna? Co myślicie o przejęciach innych firm?
Uważam, że konsolidacja jest konieczna. Rynek klientów indywidualnych nigdy nie będzie skonsolidowany, ponieważ jest bardzo mocno rozdrobniony i tutaj nie da się tego uporządkować. Natomiast jeżeli chodzi o inwestycje, to widzimy, że konkurujemy z maksymalnie pięcioma firmami. Inwestorzy wymuszają coraz niższe ceny, a jakość się z roku na rok zwiększa i tu, w tym segmencie widzę możliwości dla naszej branży i optymalne warunki do konkurowania. 
 
Odwiedziliśmy wasze stoisko na targach w Norymberdze. Jak ważne są dla POZBUDU rynki zagraniczne?
Dział eksportu w naszej firmie powstał w czerwcu ubiegłego roku, w chwili, gdy uruchomiliśmy nową linię technologiczną. Mamy teraz dużo większe możliwości produkcyjne, bo wydajność zwiększyła się czterokrotnie. A tak przy okazji, to jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że wzięliśmy udział w targach Fensterbau Frontale, udało nam się pozyskać wielu nowych zagranicznych klientów.
 
Dlaczego klienci wybierają POZBUD? Czym się różnicie od konkurencji?
Jesteśmy wiarygodną spółką akcyjną, istniejemy od wielu lat na rynku i mamy już ustaloną renomę. Dbamy o to, by okna i drzwi były wykonywane z najlepszych surowców i staramy się sprostać oczekiwaniom klientów. 
 
Linia produkcyjna, która powstała na nasze zamówienie w firmie WEINIG, jest pierwszą taką linią w Polsce. Pozwala ona na równoczesną produkcję sześciu różnych profili okiennych przy niemal całkowitej automatyzacji, a co za tym idzie, niezwykle wysokiej dokładności. Produkujemy okna w całej gamie kolorystycznej. Do produkcji naszych okien używamy drewna egzotycznego o podwyższonym ciężarze właściwym (lepsze parametry użytkowe), jest to drewno o nazwie Palapi i Matoa a z odmiany Meranti Majau wykonujemy okna Exterm. 
 
Potwierdzeniem naszych zalet są liczne referencje, jakie uzyskujemy oraz certyfikat ISO 9001. Udzielamy gwarancji 48 miesięcy na nasze wyroby, z możliwością wydłużenia tej gwarancji nawet do 10 lat. 
 
Co to jest rodzina produktów Exterm?
Okna o nazwie Exterm to innowacyjny produkt naszej firmy. Zapewniają ekstremalną ochronę przed hałasem, utratą ciepła a ponadto mają świetne zabezpieczenie zewnętrzne, bo jak wiemy aluminium jest materiałem nie poddającym się korozji a poza tym okna pokrywane są czterowarstwową powłoką lakierniczą firmy GORI. Okna Exterm odpowiadają wymogom budownictwa pasywnego.
 
O tych oknach drewniano-aluminiowych można powiedzieć że są oknami „wiecznymi”, jedna dobra inwestycja zapewnia spokój na wiele lat, nie wspominając o prestiżu.
 
Jesteście laureatami dwóch prestiżowych wyróżnień VIP 2010, jak to wykorzystacie?
Chcielibyśmy wykorzystać te wyróżnienia (statuetki i dyplomy) do promocji marketingowej naszej firmy.
 
Być może wspólnie z Państwem i innymi producentami, którzy też takie statuetki otrzymali stworzymy jakąś ogólnopolską kampanię reklamową, która będzie miała na celu promowanie dobrej stolarki w Polsce.
 
Jaką rolę odgrywa Internet w Państwa działaniach marketingowych?
Uważam że Internet jest jednym z najlepszych i najtańszych miejsc na zaprezentowanie oferty swojej firmy. Na rynku zachodnim są firmy, które tylko w ten sposób pozyskują swoich klientów.
 
Staramy się aby nasza strona była jak najbardziej przystępna i atrakcyjna dla potencjalnego klienta.
 
A teraz coś lżejszego kalibru. Jakie jest Pana hobby? Jak spędza Pan wakacje?
Moim hobby są sporty motorowodne, posiadam łódź i weekendy spędzam z rodziną nad jeziorem w pobliżu Poznania, natomiast w zimie lubię jeździć na nartach - Austria, Szwajcaria i ostatnio… Hiszpania. Tak, tak, gorąca Hiszpania ma też śnieg zimą. 
 
Podsumowując naszą rozmowę jednym zdaniem - Pozbud to?
Dobre okna i firma z tradycjami, polecamy się!
 
tekst: Grzegorz Cendrowski