Tradycyjna willa miejska i kamienica

Jeśli masz pytania

Wiekowe kamienice w centrach dużych miast często zachwycają pięknie zdobionymi elewacjami. Te najbardziej reprezentacyjne mają duże, wysokie okna doświetlające równie wysokie wnętrza.

Są to z reguły okna dwuskrzydłowe o klasycznych podziałach, najczęściej w proporcjiach 2/3 dół do 1/3 góra lub też 3/4 do 1/4, czasami przedzielone dodatkowymi szprosami. Miewają łukowate kształty oraz elementy ozdobne, dodatkowe żłobienia, pilastry i głowiczki.

W podobnym stylu można spotkać okna w kamienicach o charakterze willi miejskich, nieco oddalonych od ścisłego centrum. Tutaj można spotkać pewne nawiązania do stylu dworskiego i pałacowego. Nieco częściej pojawiają się cienkie szprosy oraz wysokie okna od podłogi, pozwalające wyjść na tarasy i balkony czy do otaczającego dom ogrodu.

Ponadczasowe piękno okien drewnianych


Współcześnie często nawiązujemy do tych rozwiązań. Przy renowacjach, w celu zachowania oryginalnych cech i wyglądu (nad czym z reguły czuwa konserwator zabytków), a w pozostałych przypadkach m.in. ze względu na ponadczasowy charakter tych kształtów. Skoro nawet po 150 latach niektóre budynki i ich przeszklenia mogą nas zachwycać, to wszystko wskazuje na to, że za kolejne 10, 20 i 50 lat będzie podobnie.

Ciekawy, jasny kolor okien drewnianych ze szprosami w wysokiej kamienicy.

Wysoka jakość, styl i współczesne parametry okien drewnianych


O tym czy okna, które zamontujemy w domu będą nas cieszyć przez wiele lat decyduje kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest jakość wykonania oraz wierność oryginalnym rozwiązaniom estetycznym. Przy korzystaniu z dobrodziejstw współczesnej techniki produkcji (POZBUD - polski producent okien drewnianych posiada najnowocześniejszą w Polsce fabrykę okien) możemy liczyć na piękne okna o współczesnych parametrach technicznych. Chodzi tu szczególnie o odpowiednią izolację akustyczną i termiczną okien oraz ich większą trwałość.

Okna drewniane jako jedyne są wstanie zaoferować ten sam lub bardzo zbliżony styl i poczucie wysokiej jakości. Próby zastąpienia w tradycyjnych kamienicach i willach miejskich okien drewnianych oknami z PVC (jak to ma miejsce przy wielu tzw. rewitalizacjach) niestety z reguły kończą się utratą eleganckiego wyglądu, proporcji i detali, których suma składa się na ten ładny końcowy efekt osiągalny jedynie przy oknach drewnianych.

Tradycyjne okna skrzynkowe z lepszymi parametrami


Czasami konserwator zabytków przy remoncie (rewitalizacji) kamienicy wymaga zastosowania oryginalnej konstrukcji szkrzynkowej okien, zamiast współczesnej zespolonej. Drewniane okna skrzynkowe w kamienicy mają swój niepowtarzalny charakter wynikający m.in. z zastosowania węższych elementów ramy i szkrzydła. Nadal jednak można w nich zastosować współczesne szyby zespolone dla poprawy izolacji akustycznej i termicznej. Wykonane w nowej technologii, pokryte współczesnymi lakierami, z zastosowaniem nowych uszczelek mają dużą trwałość i całkiem współczesne parametry.

Schemat współczesnego okna skrzynkowego POZBUD
Schemat współczesnego okna skrzynkowego POZBUD

Współczesne okna drewniane do kamienicy i tradycyjnej willi


Okna drewniane zespolone, przeznaczone do kamienicy czy klasycznej willi, o pojedyńczej ramie i skrzydle, w których zamontowane są wielokomorowe pakiety szybowe, pozwalają osiągnąć klasyczny wygląd tradycyjnych okien przy najwyższych parametrach termicznych. Mogą to być okna spełniające nawet wymagania domów pasywnych. Drewno zapewnia wysoką sztywność i wytrzymałość - mogą być to zatem nawet bardzo duże okna (drzwi) balkonowe. Ich konstrukcja może obejmować pełną część na dole (płycinę) oraz przeszklenie podzielone szprosami. Można je wybarwić na dowolny kolor z palety RAL lub zastosować lakiery transparentne pozwalające zachować naturalny kolor i usłojenie drewna.

Białe okna drewniane ze zdobieniami


Klasyczne okna drewniane pomalowane na biało to ponadczasowe rozwiązanie. Upiększone zdobieniami lub szprosami zyskują ekskluzywny charakter charakterystyczny dla klasycznych rezydencji.

Jeśli masz pytania


Zachęcamy do kontaktu z nami - wyjaśnimy szczegóły techniczne i użytkowe, podpowiemy najkorzystniejsze rozwiązanie i przygotujemy niezobowiązującą wycenę.

Sprzedaż detaliczna:
Arkadiusz Wichłacz
tel.: +48 61 816 32 97, e-mail: arkadiusz.wichlacz [at] pozbud [dot] pl
 
Artur Wojnarski
tel.: +48 61 816 32 98, e-mail: artur.wojnarski [at] pozbud [dot] pl
 
 
Obsługa partnerów handlowych:
Grażyna Kubiak
tel.: +48 61 816 32 96, e-mail: grazyna.kubiak [at] pozbud [dot] pl