Współczesna stodoła czyli prosty, nowoczesny i ekologiczny dom z dwuspadowym dachem

Jeśli masz pytania
Jeśli masz pytania

Budownictwo ekologiczne to m.in. takie, które stawia na prostotę, użycie naturalnych materiałów i energooszczędność budynku. Przejawem tego trendu są coraz lepiej izolowane domy, wykorzystujące pasywnie i aktywnie energię słońca, powietrza czy geotermalną. Dążenie do jak najlepszych parametrów energetycznych przejawia się często prostą bryłą budynku, postawioną na planie wydłużonego prostokąta, zwieńczoną dwuspadowym dachem o kącie nachylenia zbliżonym do 45 stopni. Całość przypomina stodołę ale w wydaniu współczesnym.

Rzut na planie prostokąta i prosta bryła budynku


To co odróżnia zewnętrznie taki dom od budynków gospodarczych to użyte materiały, bardzo duże przeszklenia, przynajmniej na jednej elewacji (południowej), czasami brak okapów i ukryte rynny w elewacji.

Często stosowanym rozwiązaniem jest rama z belek (betonowych, drewnianych) nad tarasem, przypominająca pergolę ale połączna z elewacją i posiadająca pewnego rodzaju zadaszenie (nawet ażurowe, z równoległych, pionowych paneli lub desek). To przełamuje ciągłość elewacji i dodaje współczesnego charakteru ale ma też wymiar praktyczny. W najcieplejszych miesiącach pozwala ograniczyć wnikanie promieni słonecznych do wnętrza (i skryć się przed słońcem na tarasie), a w miesiacach zimowych, gdy słońce jest niżej nad horyzontem nie przeszkadza mu w dogrzewaniu pomieszczeń.

Plan wydłużonego prostokąta pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni i wydzielenie strefy dziennej i nocnej oraz sprzyja tworzeniu otwartych pomieszczeń.

Właściwie postawiony budynek względem stron świata pozwala na zyski energetyczne zimą, również z zainstalowanych na dachu paneli fotowoltaicznych o optymalnym położeniu względem słońca.

Funkcję osłonową i dodatkowego izolatora ciepła na jednej elewacji (najlepiej północnej) może spełniać prosta bryła garażu, dostawiona (najlepiej gdy ma niezależną konstrukcję) i oddzielona termicznie od reszty domu.

Duże okna od podłogi


We „współczesnych stodołach” najlepiej prezentują się wysokie okna zaczynające się już od samej podłogi. Mogą to być zarowno okna typu fix czyli nieotwierane, jak i otwierane tradycyjnie (balkonowe), uchylno-przesuwne, składane (tzw. harmonikowe) jak i te najbardziej efektowne podnoszono-przesuwne. W zależności od materiałów na elewacji można stosować okna drewniane (świetnie kontrastują z surowym betonem czy białą elewacją) lub okna drewniano-aluminiowe i aluminiowe, które mogą dodatkowo podkreślić współczesny charakter budynku.

Tego typu budynki najlepiej wyglądają na stosunkowo dużych działkach podmiejskich i wiejskich, a duże przeszklenia sprzyjają kontaktowi z otoczeniem.

Jeśli masz pytania


Zachęcamy do kontaktu z nami - wyjaśnimy szczegóły techniczne i użytkowe, podpowiemy najkorzystniejsze rozwiązanie i przygotujemy niezobowiązującą wycenę.

Sprzedaż detaliczna:
Arkadiusz Wichłacz
tel.: +48 61 816 32 97, e-mail: arkadiusz.wichlacz [at] pozbud [dot] pl
 
Artur Wojnarski
tel.: +48 61 816 32 98, e-mail: artur.wojnarski [at] pozbud [dot] pl
 
 
Obsługa partnerów handlowych:
Grażyna Kubiak
tel.: +48 61 816 32 96, e-mail: grazyna.kubiak [at] pozbud [dot] pl