Rzut na planie prostokąta i prosta bryła budynku

To co odróżnia zewnętrznie taki dom od budynków gospodarczych to użyte materiały, bardzo duże przeszklenia, przynajmniej na jednej elewacji (południowej), czasami brak okapów i ukryte rynny w elewacji.

Często stosowanym rozwiązaniem jest rama z belek (betonowych, drewnianych) nad tarasem, przypominająca pergolę ale połączna z elewacją i posiadająca pewnego rodzaju zadaszenie (nawet ażurowe, z równoległych, pionowych paneli lub desek). To przełamuje ciągłość elewacji i dodaje współczesnego charakteru ale ma też wymiar praktyczny. W najcieplejszych miesiącach pozwala ograniczyć wnikanie promieni słonecznych do wnętrza (i skryć się przed słońcem na tarasie), a w miesiacach zimowych, gdy słońce jest niżej nad horyzontem nie przeszkadza mu w dogrzewaniu pomieszczeń.

Plan wydłużonego prostokąta pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni i wydzielenie strefy dziennej i nocnej oraz sprzyja tworzeniu otwartych pomieszczeń.

Właściwie postawiony budynek względem stron świata pozwala na zyski energetyczne zimą, również z zainstalowanych na dachu paneli fotowoltaicznych o optymalnym położeniu względem słońca.

Funkcję osłonową i dodatkowego izolatora ciepła na jednej elewacji (najlepiej północnej) może spełniać prosta bryła garażu, dostawiona (najlepiej gdy ma niezależną konstrukcję) i oddzielona termicznie od reszty domu.